Wiele podręczników doskonale zaspokaja potrzeby umysłu człowieka kultury masowej. Nauczyciele na ogół za pomocą podręcznika, dzięki któremu można egzekwować wiedzę, dostarczają gotowych informacji, nie wyobrażają sobie innego podręcznika zmuszającego do pracy.

Dlaczego warto zdecydować się na oryginalne podręczniki?

Ciekawe podręczniki, cenione przez międzynarodowe organizacje, zwykle nie są bardziej popularne od wielu innych, podobnych koncepcyjnie, różniących się jedynie postrzeganiem całego świata przez ich autorów. Trzymają się oryginalnej koncepcji edukacji, poświęconej przekazywaniu całego zbioru, tylko wiedzy podręcznikowej, a nie elastyczne, bez odniesień do wydarzeń mających miejsce w okolicy, tu i dziś, bez analizy różnych map, z wyjątkiem tych w tekście. Podręczniki te ze względu na ograniczoną przestrzeń pokazują jedynie umiejscowienie zjawiska, bez uwzględnienia różnych kontekstów przestrzennych. Z rozmów z nauczycielami wynika, że na podręczniki, ”gdzie wszystko jest”, czeka zwykle niestety kilka. Dla przykładu najnowsze WSiP podręczniki ze strony www.taniaksiazka.pl, które umożliwiają uczniowi samodzielne generowanie wiedzy z innych powodów, w którym nie zawsze podaje się wszystkie dane adresowe, ale zmuszają do zadawania pytań, nie są zbyt popularne. Wymagają bogatej i aktualnej wiedzy także od nauczyciela, wymagają też od niego myślenia.

Jakie są zalety korzystania z podręcznika w czasie lekcji?

Niektórzy nauczyciele wolą nigdy nie korzystać z podręcznika podczas lekcji i pozwalają uczniom samodzielnie konstruować wiedzę. Nie zaprzeczają jednak jego roli jako ewentualnej pomocy w przygotowaniach do lekcji w domu. W ten sposób dają możliwość wykorzystania wiedzy użytej w podręczniku i poprawienia zrozumienia przez uczniów zagadnień podczas zajęć. Daje to możliwość pogłębienia informacji zawartych w podręczniku.

Czy uczniowie zawsze potrzebują podręczników?

Z rozmów z uczniami wynika, że nie wszyscy uczniowie potrzebują podręczników, aby się uczyć, ale chcą mieć satysfakcję z zadawania sobie pytań. Może spodobać im się napisanie podręcznika prostym, jasnym językiem, aby uczeń mógł go zrozumieć. Chcą podręczników zawsze:

  • przejrzystych,
  • czytelnych,
  • kolorowych.

Część uczniów chce w podręczniku ciekawostek. Uczniowie nie muszą niczego rozumować: przewidywać zjawiska, uzasadniać przewidywania, wyjaśniać nowe zjawiska dobrze. Po prostu zapamiętują sformułowanie zawarte w podręczniku, co zresztą zwykle nie wiąże ich w praktycznie żadną sensowną całość.

Zdjęcie wayhomestudio - pl.freepik.com